ساخت رستوران ارزان و رستوران کم هزینه چگونه امکان پذیر می شود؟
Shine-logo
امروز
1399 دی 27
51 3
23 02 98
1 0

ساخت رستوران ارزان و رستوران کم هزینه چگونه امکان پذیر می شود؟ (قسمت دوم)

خلاصه :

در بخش اول این مقاله با نکاتی در مورد ساخت رستوران ارزان و کافه های کم هزینه، نحوه طراحی بنا یا ساختمان، طراحی سر درب، طراحی ظاهری برای جلوه از خارج، نما و دورنما و رعایت قوانینی که نتیجه پرداخت مبالغ هنگفت سرمایه گذاران را نتیجه بخش می کند صحبت کردیم. در این بخش از مقاله با معرفی انواع رستوران ها، طراحی بخش های مختلف یک رستوران مقرون به صرفه و ارزان قیمت و در عین حال مدرن و لوکس بیشتر صحبت می کنیم.


در بخش اول این مقاله با نکاتی در مورد ساخت رستوران ارزان و کافه های کم هزینه، نحوه طراحی بنا یا ساختمان، طراحی سر درب، طراحی ظاهری برای جلوه از خارج، نما و دورنما و رعایت قوانینی که نتیجه پرداخت مبالغ هنگفت سرمایه گذاران را نتیجه بخش می کند صحبت کردیم. در این بخش از مقاله با معرفی انواع رستوران ها، طراحی بخش های مختلف یک رستوران مقرون به صرفه و ارزان قیمت و در عین حال مدرن و لوکس بیشتر صحبت می کنیم.

آشنایی با انواع رستوران

معرفی رستوران های معمولی
رستوران های معمولی خود به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

رستوران های سنتی

در طراحی رستوران های سنتی حدود 1.3 تا 1.9 متر مربع فضا را می بایست برای هر نفر از مشتریان در نظر گرفت. همچنین برای هر میز 2 نفره می بایست به تعداد کافی پیشخدمت در نظر گرفت.

رستوران های مجهز به میز سلف سرویس

در این نوع رستوران ها می بایست 1.6 متر مربع را برای هر نفر از مشتریان در نظر گرفت. این فضا شامل فضای سلف سرویس برای پختن و آماده سازی غذا نیز می شود.

رستوران های ویژه
در رستوران های ویژه به ازای هر نفر می بایست 2 متر مربع فضا در نظر گرفت که این فضا شامل الزمات خاص نیز می شود.

اتاق گریل ( گریل روم – Grill Room )

اتاق گریل یا گریل روم به سالن ویژه ای گفته می شود که غذاهای رستوران در آن جلوی چشمان مشتریان آماده سازی و طبخ می شود. برای تجهیز این نوع رستوران می بایست تمامی وسایل مورد نیاز را در قسمت اصلی رستوران آماده سازی کرد و افرادی که تمایل داشته باشند می توانند غذای خود را در چنین فضایی میل کنند.

فود کورت ( Food court )
فود کورت متشکل از فضا یا سالنی بزرگ است که چندین غرفه در آن وجود داشته و هر کدام در فضاهای اختصاصی، غذاها ، نوشیدنی ها یا دسرهای مختلف خودشان را ارائه می کنند. در این مجموعه غذاهای متنوعی به صورت یکجا ارائه می شود و معمولا این نوع رستوران ها به عنوان رستوران های مقرون به صرفه تر از لحاظ شکل و هزینه ساخت شناخته می شوند. یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن رستوران های فودکورت این است که فضاهای نشستن میهمانان برای تمامی غرفه ها به صورت مشترک است و فقط هر غرفه به یک صندوق جهت دریافت پول نیاز دارد. فودکورت ها معمولا در ساختمان های تجاری بزرگ مثل مال ها و پاساژها ساخته می شوند.

رستوران تریا ( Teria )

در سالن های تریا می توان انواع بستنی، نوشیدنی هایی مثل نوشابه و چای و قهوه، دسرهایی مثل کیک ها و همینطور غذاهای ساده و سبکی مثل همبرگر و ساندویچ سرو می شود. تریا را بیشتر در مکان هایی مثل هتل ها احداث و راه اندازی می کنند چرا که مسافرین این محل ها معمولا در ساعات مختلفی از شبانه روز به آنها مراجعه می کنند و ممکن است هر ساعت که برایشان مقدور باشد قصد میل کردن غذا و نوشیدنی داشته باشند. برخلاف رستوران ها که در ساعات مشخصی از شبانه روز باز و بسته می شوند، تریاها به صورت 24 ساعته فعالیت می کنند. تریا از جمله رستوران هایی است که قیمت آیتم های ارائه شده نسبت به رستوران های معمولی ارزان قیمت تر می باشد.

رستوران های بوفه ( Buffet )

بوفه ها از جمله رستوران هایی هستند که برای راحتی هر چه بیشتر میهمانان خود، غذاها و دسر های متنوعی را از پیش آماده سازی کرده و بر روی میزهایی که قرار است روی آن بشینند قرار می دهند. در این نوع رستوران ها مشتریان نیاز چندانی به تردد در فضای آن نداشته و حتی نوشیدنی ها نیز توسط خدمتکاران رستوران برای آنها سرو می شود. نکته قابل توجه مهم در مورد اداره این نوع از رستوران ها این است که ظروف غذاهایی که تمام می شود می بایست بلافاصله تعویض و با پر شده همان غذا جایگزین شوند.

فضاهای داخلی یک رستوران شامل چه مواردی می شود؟
در طراحی رستوران ها می بایست به در نظر گرفتن چهار فضای اصلی توجه داشت. این چهار فضا شامل سالن اصلی رستوران، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و همچنین بخش اداری رستوران می شوند.
در مورد سالن اصلی رستوران باید گفت که خود به بخش های زیر تقسیم می شود:

قسمت پذیرش

قسمت پذیرش می بایست در مکانی قرار داشته باشد که در معرض دید مشتریان بوده و افراد پس از ورود به رستوران برای یافتن آن دچار مشکل نشوند.

قسمت بار

در برخی از رستوران ها برای پذیرایی از مهمانانی که در حال انتظار هستند یک قسمت بار در نظر گرفته شده که سرپیشخدمت می تواند با یک نوشیدنی از آنها پذیرایی کرده و یا به آسانی سفارش آنها را دریافت کند.

قسمت کافه سرویس

در کافه هایی که خانوادگی هستند فضایی در حدود 1 تا 1.5 متر مربع برای هر نفر در نظر گرفته می شود و غذاهای آماده شده توسط پیش خدمت به این بخش از کافه برده می شود.

قسمت بار قهوه

این قسمت فضایی در حدود 1.2 الی 1.4 متر مربعی است که برای هر نفره در چنین نوع بارها اختصاص داده شده و عموما در آن به صورت سلف سرویس از میهمانان پذیرایی می شود.

قسمت سلف سرویس
برای اختصاص قسمت سلف سرویس می بایست فضایی 1.4 الی 1.7 متر مربعی را برای هر نفر با یک پیش خوان بلند در نظر گرفت.

قسمت پیش خوان

برای هر چه مقرون به صرفه تر شدن هزینه ساخت یک رستورا می بایست نقشه آرایش صحیح برای پیش خوان را به درستی انتخاب و اجرا کرد.

سالن برای مراسم و ضیافت های رسمی تر

در صورت نیاز به ساخت چنین بخشی می بایست یک فضای 1.2 متر مربعی را برای هر کدام از میهمان ها در نظر گرفت و حتی می توان میز اصلی و میزهای جانبی را بر روی یک سکو قرار داد.

محل نگهداری پالتو و جالباسی

چنین محلی می بایست قبل از ورود میهمانان به فضای اصلی رستوران تعبیه شود تا مهمانان و مشتریان بتوانند اشیا و لباس های خود مثل پالتو، کت، کیف، کلاه و سایر موارد را در آن قرار دهند. روش بهتر این است که وظیفه تحویل گرفتن پالتو، کت یا چتر از میهمانان را به یکی از کارکنان رستوران واگذار کرد.

ایستگاه پیشخدمت

خدمتکاران رستوران باید در مکانی قرار گیرند که حضور آنها مزاحمتی برای میهمانان و مشتریان نداشته باشد.

مکانی که در رستوران برای نشستن در نظر گرفته می شود

بهتر این است که رستوران ها به گونه ای طراحی شوند که امکان تغییر چینش صندلی ها در آنها امکان پذیر باشد. به عنوان مثال در طول زمان بتوان چینش فضا را به صورت 4، 6 یا 8 نفره تغییر داد.

آَشپزخانه
در طراحی رستوران بهتر است که آشپزخانه آن نیز با خود سالن پذیرایی در یک سطح قرار داشته باشد تا فرآیند سرویس رسانی سریع و آسان شود و غذاهای آماده سازی شده در کم ترین زمان ممکن برای مهمانان سرو شود. قسمت انبار مواد اولیه نیز می بایست در کنار آشپزخانه قرار بگیرد.
آَشپزخانه رستوران را می بایست به قسمت های زیر تقسیم کرد:

فضای پخت و پز

پلان این ناحیه آزاد می باشد چرا که پیش خدمت ها و آشپزها باید به راحتی در فضای آن حرکت کرده و امور مربوط به خود را انجام دهند.

فضای تجهیزات و آماده سازی غذا و نوشیدنی ها، فضای انبار

این ناحیه نیز با پلان آزاد طراحی می شود و هدف از آن ایجاد فضای مناسب برای آماده سازی غذاهای سفارش داده می باشد. همچنین این فضا را می توان به صورت یک اتاقک در مجاورت ناحیه پخت و پز در نظر گرفت. ناحیه تجهیزات هم فضایی است که برای قرار دادن تجهیزات مهمی نظیر دستگاه های پخت غذا مثل کباب پز و سایر موارد مشابه ایجاد می شود. فضای انبار رستوران می تواند به بخش های مختلفی از جمله بخش نگهداری مواد اولیه خشک، مواد منجمد و سایر مواد اولیه ای که مورد استفاده قرار می گیرند تقسیم شود.

فضای شست و شو و فضای استراحت و غذاخوری پرسنل

ناحیه شست و شو می بایست فضای کافی برای گردآوری، شست و شو، خشک کردن و دسته بندی و طبقه بندی ظروف مصرفی را دارا باشد. اتاق غذاخوری و استراحت پرسنل رستوران نیز می تواند در فضای کوچک همراه با صندلی هایی که از صندلی های رستوران کوچکتر هستند ایجاد شود.


سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی در رستوران ها براساس تعداد میهمان ها طراحی می شود و می بایست برای هر نفر 3 تا 5 متر مربع است و می بایست برای آقایان و خانم ها به صورت مجزا ساخته شود. سرویس های بهداشتی می بایست دور از معرض دید مشتریان باشد و تهویه آنها مناسب باشد. تمامی سطوح آشپزخانه رستوران یا کافه باید قابل شستشو باشد. برای سهولت بیشتر معمولا سطح آشپزخانه ها به صورت عریض و با شیب کمتر از ۱.۲۰ در نظر گرفته می شود و کانال های تخلیه کفی نیز برای آشپزخانه و انبار نگهداری مواد خام لازم است. همچنین کاشی کاری سطوح آشپزخانه باید به گونه ای باشد که شرایط لغزنده و خطرناکی را ایجاد نکند.

شرکت شاین مشاور حرفه ای و همراه شما در تمامی مراحل طراحی و ساخت رستوران های مقرون به صرفه و خلاقانه

مجموعه شاین با توجه به پیشینه و قدمت 15 ساله خود در این عرصه، به صورت تخصصی از صفر تا صد در تمام مراحل مشاوره، اجرا و طراحی پروژه همراه شما می باشد.

لیست نظرات

ارسال نظر

5/5 0 0 0