Shine-logo
امروز
1399 دی 27
12 4
22 04 98
21 0

نکات مهم خرید روشنایی و لوستر مناسب برای منزل

خلاصه :

اگر بخواهیم کلمه لوستر را تعریف کنیم می بایست به تعریف کلی آن که از زمان های قدیم نیز وجود داشته مراجعه کنیم. لوستر یک روشنایی منشعب شده است که حداقل دو بازوی نگه دارنده داشته و از سقف آویزان می شود.


اگر بخواهیم کلمه لوستر را تعریف کنیم می بایست به تعریف کلی آن که از زمان های قدیم نیز وجود داشته مراجعه کنیم. لوستر یک روشنایی منشعب شده است که حداقل دو بازوی نگه دارنده داشته و از سقف آویزان می شود. لوسترها در دروان قرون وسطا عمدتا با استفاده از تیغه های چوبی که شبیه به یک سلیب با خوشه های فلزی مانند در بالای آن ساخته می شد طراحی می گردید و در بالای هر کدام از آنها شمع قرار می گرفت. در آن زمان ها با استفاده از طناب یا زنجیر لوسترها را به سقف متصل می کردند و نقش یک منبع نور حیاتی را ایفا می کرد. حتی در مکان هایی مثل کاخ ها، سالن ها و اتاق هایی که محل زندگی افراد ثروتمند و سلطنتی بود از لوسترهایی که در آنها شیشه های کریستال و سنگ به کار رفته بود استفاده می شد. امروزه لوسترها بیشتر جنبه زیبایی بخشی و القای بیشتر حس لوکس بودن فضای یک منزل را بر عهده دارند.


با اینحال لوستر علاوه بر زیبایی بخشی نقش یک منبع نور که روشنایی خاصی را به محیط اتاق خانه می دهد را نبز بر عهده دارد و به عنوان عنصر طراحی اصلی به سقف خانه متصل می شوند. در کنار جلب نظر مهمانان و ساکنان خانه، لوسترها یک بخش اضافی شیک و عمدتا غیر موازی در خانه های فرنیش شده استفاده می شوند. نکات بسیاری وجود دارند که هنگام خرید لوستر باید در نظر داشت. ابعاد لوستر، جنس ساخت آن و همینطور نوع لامپ هایی که در آنها به کار می روند همگی زمان خرید می تواند در بی نقص سازی انتخاب خریدار تاثیر گذار باشند.

ابعاد مناسب لوستر با توجه به فضای منزل

ابعاد افقی و عمودی لوستر مهم ترین نقش را در انتخاب و خرید آن بر عهده دارد. یک لوستر بیش از  اندازه بزرگ می تواند فضای بیش از حدی را اشغال کند و در نقطه مقابل، یک لوستر کوچک به خوبی نشان می دهد که برای فضای خانه کافی نیست. طراحی و ابعاد ظاهری لوستر نیز به مقدار زیادی به کم و زیاد نشان دادن فاصله آن از سقف بستگی دارد. به عنوان مثال یک لوستر سنگین که فضای قابل توجهی را به خوش اختصاص می دهد، می بایست مقداری از ارتفاع استاندارد نصب لوسترها بالاتر بسته شود. بهتر است پیش از نصب نهایی، ارتفاعی که مد نظر دارید را امتحان کنید تا از بابت مناسب بودن ارتفاع لوستر مطمئن شوید. در زیر برخی از ابعاد عمومی نصب لوستر که هنگام خرید به شما کمک بسیاری می کنند مطرح شده است:

اگر فضای اتاق کوچکتر از 10 متر باشد می توانید از لوستری که قطر آن 43 الی 50 سانتی متری است استفاده نمایید.
اگر فضای اتاق حدودا 13 متر باشد می توانید از لوستری که قطر 68 سانتی متری دارد استفاده نمایید.
اگر فضای اتاق حدودا 18 متر باشد می توانید از لوستری که قطر آن 91 سانتی متری است استفاده نمایید.

یکی دیگر از روش هایی که می تواند ابعاد مناسب لوستر برای هر اتاقی را محاسبه کند این است که تمامی ابعاد را در هم جمع و در 3.3 ضرب کنید. به عنوان مثال اگر اتاق شما ابعاد 3.6 در 5.1 متری دارد می توانید این دو عدد را با هم جمع کرده و حاصل را در عدد 3.3 ضرب کنید که حدود 60 می شود. در نتیجه برای چنین اتاقی می توان از یک لوستر با قطر 60 سانتی متری استفاده کرد.

ارتفاعی که لوستر از آن شروع می شود هم به ارتفاع اتاق بستگی دارد. فاصله پایین ترین نقطه لوستر تا کف زمین نباید از 213 سانتی متر بیشتر باشد. اگر اتاق مورد نظر پنجره دارد می بایست لوستر را به صورتی در میانی ترین قسمت سقف قرار دهید که از بیرون پنجره نما داشته باشد.

جنس لوستر را به درستی انتخاب کنید

از آنجایی که لوستر در مرکزی ترین نقطه اتاق نصب می شود، انتخاب متریال خوب می تواند دکوراسیون این بخش از خانه را بهبود ببخشد. استفاده از روشنایی باشکوه و چشم نواز می تواند جلوه بصری دو چندانی به چهره اتاق بدهد. ترکیب کریستال و شمع ایجاد کننده حس نوستالژی و صمیمیت بیشتری در افراد حاضر در یک فضا می باشد. تجهیزاتی که از ترکیب کریستال و شیشه ساخته شده اند معمولا از سایر لوسترها بیشتر محبوب بوده و فضای اتاق را شیک و غنی تر نمایش می دهند. لوسترها با متریال های دیگر از جمله برنج، آهن، نقره و استیل نیز ساخته می شوند. یک لوستر آهنی ظاهری مجلل دارد ولی لوسترهایی که با استفاده از سنگ، مهره و پوسته های صدفی ساخته می شوند به اندازه مواردی که با شیشه و تکه های کریستالی تزیین شده اند جذابیت ندارند ولی در عوض چهره خاص و متفاوتی را به اتاق شما می دهند.

لوسترهایی که با استفاده از ظاهری شبیه به شاخ حیوانات از جمله شاخ گوزن طراحی می شوند تجسمی از حضور در خانه ای غیر شهری را در بیننده ایجاد می کند که بهترین انتخاب برای طراحی خانه های ویلایی و چوبی هستند. برای اتاق هایی که ظاهری سنتی تری دارند می بایست از لوسترهایی که پر از تکه های تزیینی و نسبتا پیچیده هستند استفاده کرد. از سوی دیگر یک لوستر ساده تر برای خانه و اتاق هایی که طراحی آنها مدرن بوده و با بخش های بدون پیچیدگی ساخته شده اند مناسب هستند. در یک اتاق رسمی و شیک نیز باید لوسترهای چشمگیرتری را برگزینید. فضایی که مبلمان آنتیک در آن قرار داده شده بهترین مکان برای قرار دادن لوسترهای غنی شده با آویزهای فراوان خواهد بود.


روش درست دیگری که در انتخاب متریال مناسب کمک بسیاری می کند این است که برای تهیه لوستر، به سراغ پیدا کردن رنگ یا عنصر تاثیر گذار در آن اتاق بگردید. بهتر است که لوستر شما با مبلمانی که در داخل اتاق قرار داده اید همخوانی داشته باشد. برنز براق، مشکی، نقره ای و حتی طلایی از جمله رنگ های خنثی هستند که با اکثر دکوراسیون های داخلی منازل سازگاری دارند. اگر در مبلمان خانه شما رنگ های گرم و پر رنگ، چوبی و یا رنگ هایی که در طبیعت وجود دارد کار شده، استفاده از لوستری که بیشتر رنگ برنزی و یا طلایی دارند انتخاب درستی می باشد. اگر اتاق با رنگ های خنک مثل آبی و سفید طراحی شده، به دنبال لوستر نقره ای یا سیلور باشید. فضایی که با دکوراسیون مدرن از جمله مبلمان مشکی طراحی شده نیز برای استفاده از لوستر سیلور و مشکی ایده آل خواهد بود و می تواند نمای آن را کامل تر کند.

لامپ ها و شدت روشنایی لوستر

لوسترها از چندین لامپ تشکیل شده اند تا روشنایی آنها بیشتر شود. میزان روشنایی که از یک لوستر انتظار می رود را می توان از طریق فرمول. طول * عرض * 1.5 = میزان وات محاسبه نمود.

به عنوان مثال یک اتاق با ابعاد 3.6 در 4.5 متر به یک لوستر که روشنایی 270 واتی دارد نیاز خواهد داشت. یک لوستر 6 شاخه که هر کدام از لامپ های آن روشنایی 40 واتی دارند در اکثر موارد می تواند نور کافی را برای محیط فراهم کند. تازه اگر از دیوار کوب و آباژور استفاده کنید که شرایط بهتر هم می شود. یک قانون عمومی تر در مورد مجموع وات لامپ های موجود در یک لوستر این است که مجموعشا از 100 الی 400 وات باشد. از آنجایی که در سال های اخیر لوسترها بیشتر جنبه تزیین و دکوری پیدا کرده اند بد نیست که از دیمر برای کم کردن میزان روشنایی و تغییر حس و حال اتاق مورد نظر خود استفاده نمایید.

لوستر برای میز ناهار خوری

قالبا لوسترها را در اتاق پذیرایی منزل ها می توان یافت. ارتفاع لوستر و فراگیر بودن نور آن به ویژه بر روی میز ناهار نکته بسیار مهمی بوده و مانعی نباید مابین این دو قرار داشته باشد. قانون کلی نورپردازی میز ناهار خوری این است که فاصله مابین سطح میز و پایین ترین نقطه لوستر می بایست چیزی در حدود 76 الی 91 سانتی متر باشد. علاوه بر این لوستر باید حدودا 30 سانتی متر از عرض میز باریک تر باشد تا تداخل و برخوردی با سر افرادی که دور میز می نشینند نداشته باشد. یکی از ترفندهای مفید در مورد نور پردازی بالای میز ناهار خوری این است که بتوان ارتفاع آن را به راحتی کم یا زیاد کرد تا جایی که به یک اندازه ایده آل برسیم.


 

به لوستر در راهرو و راه پله بیشتر اهمیت دهید

برای قسمت راه روها و راه پله خانه نیز می بایست از لوسترهایی که حس خوش آمدن در میهمانان را بیشتر می کند استفاده کرد. این لوستر باید نور کافی به منظور خوش آمدگویی به تمامی میهمانان را داشته باشد و مسیر عبوری را به صورت کامل روشن کند. به هنگام تصمیم برای نصب لوسترهای سقفی، نیمه سقفی و یا حتی لوسترهای چند طبقه در قسمت راهروی ورودی، ارتفاع سقف را در نظر داشته و ارتفاع لوستر تا سطح زمین را حدودا 2 متر محاسبه کنید. برای راه روی های ورودی دو طبقه که جلوی آنها پنجره قرار دارد می بایست لوستر را درست جلوی پنجره قرار دهید تا از بیرون منزل نما داشته باشد.

اگر راهروی ورودی شما خیلی بزرگ است شاید بهتر باشد که از دیوار کوب نیز در این فضا استفاده نمایید. هر کدام از این دیوار کوب ها می بایست با یک ارتفاع حدودا 1.5 متری از زمین و با فاصله حدودا 1.8 الی 2.4 متری از یکدیگر نصب شوند.


نصب یک لوستر در بالای یک راهروی ورودی می تواند نقش بسزایی در زیبایی راه پله داشته باشد چرا که راه پله ها معمولا در طراحی دکوراسیون منزل چندان مورد توجه قرار ندارند. انتخاب یک لوستر زیبا می تواند راه پله و قسمت نشیمن خانه را یکپارچه سازی کنید.

اگر می خواهید در قسمت هایی از منزل مثل اتاق ها که سقف کوتاهی دارند لوستر آویزان کنید، بهتر است به سراغ لوسترها کوچک بروید. لوسترهای جمع و جور و کوچک در سال های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند چرا که هم نقش لوستر را ایفا می کنند و هم به اتاق های کوچک تر نمای زیباتری می بخشند.

برای سال های زیادی لوسترها به عنوان یک منبع نور بی رقیب، شکوه و وقار بسیاری را به نمای منازل اضافه کرده اند. لوسترها می توانند در اکثر قسمت های خانه حضور داشته باشند و مرکز توجه دکوراسیون منزل باشند. از آنجایی که همخوانی شیوه چیدمان منازل امری ضروری و مهم می باشد، برای همین توصیه می شود که از امتحان کردن مدل ها و رنگ های متنوع لوستر در خانه هراس نداشته باشید و سعی کنید از مناسب ترین لوستر برای فضای دلخواه خانه استفاده نمایید.

منبع : houseplansandmore.com

لیست نظرات

ارسال نظر

5/5 0 0 0